Site logo

Jak koupit Bitcoin: Různé metody nákupu kryptoměn

Existuje několik způsobů, jak koupit Bitcoin, a v tomto blogu se podíváme na některé z nejčastějších způsobů, jak začít s touto digitální měnou. V následujícím seznamu jsme shrnuli 4 základní možnosti, jak si koupit Bitcoin a případně i jiné kryptoměny.

  1. Kryptoměnové burzy: Jedním z nejoblíbenějších způsobů nákupu Bitcoinu je prostřednictvím kryptoměnových burz. Tyto online platformy umožňují obchodování s velkým množstvím různých kryptoměn včetně měn jako Bitcoin nebo Ethereum. Stačí si vytvořit účet na burze, ověřit si svou totožnost a poté si můžete koupit zvolenou kryptoměnu pomocí běžné měny (např. eura, dolaru, českých korun). Mezi známé kryptoměnové burzy patří například Coinbase, Binance, Kraken a v Česku působí Anycoin, Coinmate a Simplecoin. Nevýhodou této možnosti je ztráta soukromí, protože po ověření totožnosti bude jasné nejen burze, ale i státu a daňovému úřadu, kdo, kdy a za kolik si ty kryptoměny zakoupil.
  2. Kryptoměnové bankomaty: Krypto bankomaty jsou oblíbeným způsobem nákupu a prodeje Bitcoinu a dalších kryptoměn. Stačí mít svou digitální peněženku a na bankomatu provést příslušné transakce. Tato možnost je pohodlná, rychlá a do 25000 CZK resp. do 1000 eur i úplně anonymní, avšak je třeba si ověřit dostupnost takovýchto bankomatů ve vaší lokalitě.
  3. Peer-to-Peer (P2P) obchody: P2P platformy vám umožňují obchodovat přímo s jinými jednotlivci bez potřeby prostředníka. Na těchto platformách si můžete najít lidi, kteří prodávají nebo kupují Bitcoiny. Po dohodě na ceně a podmínkách můžete uskutečnit transakci. Tento způsob je vhodný pro ty, kteří preferují přímou interakci a chtějí obchodovat s jinými jednotlivci. Na Slovensku a v Česku právě na zprostředkování P2P obchodů byla nedávno spuštěna mobilní aplikace Vexl, na niž se jistě podíváme blíže v některém z našich dalších článků.
  4. Mining (těžba) Bitcoinu: Těžba bitcoinu je proces, při kterém se využívá výpočetní síla k ověřování a potvrzování transakcí v blockchain síti. Pokud máte technické znalosti a vhodné hardwarové vybavení, můžete se zapojit do těžby a získat bitcoiny jako odměnu za svou účast v síti. Tento způsob však vyžaduje investici do specializovaného hardwaru a vyšší technickou znalost. Dnes se však těžba v domácích podmínkách ekonomicky nevyplatí a mining probíhá především v profesionálních těžebních farmách, které se specializují pouze na to.

Existuje více způsobů, jak si koupit Bitcoin, a každý z nich má své výhody a nevýhody. Kryptoměny jsou stále více akceptovány a přístupné pro veřejnost, což umožňuje lidem investovat a využívat digitální měnu v různých oblastech – například i na platby v obchodech nebo za služby, jejichž seznam vám přináší právě projekt Kryptonákup. Ať si vyberete jakoukoli metodu, důležité je mít na paměti bezpečnost, informovat se o společnostech a platformách, se kterými obchodujete, a myslet do budoucna i na případné zdanění zisku z budoucího prodeje. Také doporučujeme držení vašich kryptoměn v hardwarové peněžence mimo burzu, na tuto téma už rovněž připravujeme návod.